W poprzednim wpisie o adnotacjach opisałem jak tworzyć adnotacje w Javie. I co dalej? Mamy już naszą adnotacje, więc wypadałoby ją jakoś użyć. W tym wpisie pokaże w jaki sposób możemy użyć naszych adnotacji.

Małe uzupełnienie poprzedniego wpisu

W poprzednim wpisie pominąłem jedną (przynajmniej :P) istotną sprawę przy tworzeniu adnotacji.

Dziedziczenie adnotacji

Przy tworzeniu adnotacji możemy użyć również @Inherited, który powoduje, że adnotacja będzie widoczną również jako obecna na klasach, które dziedziczą po klasie z tą adnotacją.

Zdefiniujmy naszą adnotacje następująco:

Klasę, która będzie oznaczona naszą adnotacją:

I naszą klasę dziedziczącą po MySuperClass:

W ten sposób MyAnnotation będzię widoczne również na MyClass.

Wracając do tematu…

Wydaję mi się, że najpopularniejszym przypadkiem użycia adnotacji są różnego rodzaju frameworki jak np. Hibernate czy Spring.

Jeżeli mamy naszą klasę oznaczoną np. adnotacją @Entity, to jak framework ‚znajduje’ informacje, że dana klasa ma właśnie tą adnotacje?

Jako przykład weźmy prostą adnotacje:

oraz klasę:

I teraz spróbujemy dobrać się do naszej adnotacji 🙂

Zacznijmy może od początku – czyli warto byłoby najpierw znaleźć klasy z adnotacjami, żebyśmy wiedzieli z czym będziemy pracować 😉

W Springu definiujemy pakiety, które mają być skanowane pod kątem adnotacji. Wyjdziemy z tego samego założenia – nie ma sensu skanować wszystkich klas, jeżeli nie jest to konieczne 🙂

Stwórzmy zatem dwie metody, dzięki którym będziemy mogli przejść rekurencyjnie po wszystkich folderach z danego pakietu o zwrócić listę wszystkich klas, adnotacji i interfejsów.

Metody są okraszone komentarzami, więc nie powinno być problemu ze zrozumieniem co tam się dzieje.

Metody nie robią co prawda nic skomplikowanego, ale po co pisać coś, co zostało już raz dobrze napisane 😉 Metody te pokazałem, żeby przedstawić jak to wygląda od podstaw, w najprostszej formie. W życiu codziennym polecam używanie odpowiednich metod z Spring, Guavy czy np. Reflections Library.

I teraz samo znajdowanie klas z naszą adnotacją:

Metoda wypisze na ekranie następującą linie:

Jak widać udało nam się znaleźć wszystkie (całą jedną w tym konkretnym przypadku ;)) klasy z adnotacją @MyAnnotation i odczytać wartości atrybutów adnotacji.

Podsumowanie

We wpisie został pokazany sposób w jaki można znaleźć klasy z konkretnego pakietu z konkretną adnotacją. Dzięki temu możemy zdefiniować własne zachowania/akcje dla klas z danymi adnotacjami.

Oczywiście wpis ten nie wyczerpuje tematu. Mechanizm refleksji dostarcza wielu innych metod związanych ze znajdywaniem klas czy adnotacji. Zachęcam do zagłębienia się w ten temat 🙂