W kwietniu została wypuszczona nowa wersja Android Studio opatrzone symbolem 2.1. Postanowiłem je ściągnąć i wypróbować.

Po ściągnięciu i uruchomieniu konfiguracja poszła gładko. Wszystkie ustawienia zostały zaimportowane z poprzedniej wersji środowiska, więc wszystko praktycznie ogarniczało się do klikania ‚Next’ i potwierdzenia przeczytania licencji 😉

Po skończonej konfiguracji uruchomiłem aplikacje na emulatorze. Wszystko poszło bez przeszkód. Problemy pojawiły się gdy chciałem uruchomić aplikacje na realnym urządzeniu. Przy próbie kompilacji i uruchomienia apki pojawiają się poniższe błędy:

Android posiada ograniczenie 64k referencji metod. Gdy przekroczymy ten próg to pojawia się na powyższy bład.

Na GitHubie pluginu do scali dla androida jest opisany ten problem w punkcie 5. Jako rozwiązanie problemu zaproponowane są dwa podejścia.

  1. Użycie ProGuard, który usuwa nieużywane metody/kod przy kompilacji, dzięki czemu nie przekracamy wyżej wspomnianego limitu.
  2. Uzycie opcji MultiDex, która pozwala utworzyć aplikacji więcej niż jeden plik Dex.

Odniosę się może najpiew do podejścia drugiego. Aby uruchomić tą opcje wystarczy dodać do pliku gradle poniższy wpis:

I to podejście działa w Android Studio 2.1, ale nie ukrywam, że nie podoba mi się. Nie po to tworzę SIMPLE Document Manager, żeby zajmował dużo miejsca 😉

Co do pierwszego podejścia, to ono działało w Android Studio 1.5 jak należy, natomiast przestało działać w Android Studio 2.1. Pokombinowałem trochę, szukałem w internecie i niestety nie udało mi się rozwiązać tego problemu. W związku z tym chcąc, nie chcąc, muszę póki co został przy Android Studio w wersji 1.5.